PSE170-600-70 90kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
Boxun (Hong Kong) Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : ABB
Model Number : PSE170-600-70
MOQ : 1
Payment Terms : T/T
Delivery Time : 3-7 days
Packaging Details : Original packaging
Brand : ABB
Product type : Soft Starter
Lead time : 3-5 Days
Condition : 100% New Original
Warranty : 1 Year
Service : One-stop Service
Application scenarios : Industrial Automation
Shipping By : DHL\UPS\Fedex\EMS\TNT\Aramex
Contact Now
1. Main Specifications
Rated Operational Voltage 208 ... 600 V AC
Rated Control Supply Voltage (Us) 100 ... 250 V AC
Rated Control Circuit Voltage (Uc) 24 V DC
Rated Frequency (f)
50/60 Hz
Main Circuit 50 / 60 Hz
Package Level 1 Depth Length/Height/Width
282 MM 363 MM 203 MM
Package Level 1 Gross Weight 5.4 kg
2. Key Selling Points
  3. Wide Current Setting Range: Supports a broad adjustable current range (e.g., up to 600A), offering flexibility to match various motor power ratings.